BeJeans.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

buty skórzane
Moda

Jak dbać o buty skórzane?

Kochasz swoje skórzane buty i chcesz, by zostały z Tobą jak najdłużej? W takim razie musisz zadbać o ich pielęgnacje i konserwacje. Myślisz, że to trudne i wymagające sporego nakładu czasu zadanie? Mylisz się! Dziś impregnaty do obuwia to skuteczne środki bardzo proste w obsłudze i szybkie w użyciu. Z myślą o naszych Czytelnikach, którzy chcą zachować skórzane buty męskie i damskie w możliwie jak najlepszej kondycji przez długi czas przygotowaliśmy dzisiejszy wpis. Zobacz, co zrobić by obuwie skórzane mogło z Tobą zostać na lata. 

Jak prawidłowo impregnować obuwie skórzane?

Impregnaty to dla Ciebie czarna magia? Już tłumaczymy, jak ich używać i dlaczego.  Jeżeli buty skórzane mają zachować swoje piękno na długo to zakup impregnatów będzie koniecznością. Dobrze zainwestować w te preparaty u sprawdzonego producenta, tak by mieć pewność co do ich wysokiej jakości. Proces impregnacji polega na naniesieniu na powierzchnie materiału skórzanego środków ochronnych, które zabezpieczą go przed działaniem szkodliwych czynników, takich jak np. wilgoć wysoka temperatura, czy przetarcia mechaniczne. Preparat jakim są impregnaty tworzy niewidoczną gołym okiem warstwę ochronną, która chroni skutecznie przed negatywnymi skutkami wilgoci oraz utrudnia utrzymywanie się zabrudzeń na powierzchni butów. Impregnaty do obuwia warto stosować regularnie, zaleca się używanie ich raz w miesiącu. 

Zanim przejdziesz do impregnowania butów w pierwszej kolejności oczyść je z piasku, kurzu i innych zabrudzeń, jakich łatwo pozbędziesz się z użyciem wilgotnej szmatki. Dopiero później obuwie skórzane może być impregnowane specjalnymi środkami do impregnacji. Sprawdź też dokładnie z jakiego rodzaju skóry są wykonane Twoje buty. W zależności od jej typu będziesz musiał dobrać odpowiedni środek impregnujący. Zupełnie innych potrzebuje obuwie skórzane ze skóry licowej niż buty wykonane z zamszu, czy nubuku. Tak jak w przypadku kremów do ciała przy impregnatach przeprowadzamy test na powierzchni skóry butów. Oznacza on, że skórzane buty męskie , jak i damskie najpierw poddajemy działaniu niewielkiej ilości preparatu w mało widocznym miejscu. Wszystko po to, by upewnić się że galanteria skórzana nie będzie pod wpływem działania środka nagle zmieniała np. swojego koloru. Przezorny zawsze jest zabezpieczony! Potem, jeżeli okaże się że środek działa prawidłowo może rozpocząć się prawdziwa konserwacja obuwia. 

Impregnacja, jak ją wykonać z poszczególnymi preparatami? 

Używając impregnaty do obuwia, którymi są kremy i woski należy zaopatrzyć się w miękką ścierkę. To za jej pomocą będziesz rozprowadzać preparat na powierzchni butów. Okrężnymi ruchami wcieraj krem lub wosk w materiał. Po zakończeniu zabiegu nie zakładaj butów od razu na stopy, daj im wyschnąć i sprawdź czy osiągnąłeś pożądany efekt. Tłuszcze do obuwia wymagają czasu, aby wchłonąć się w wszystkie warstwy skóry. 

Jeśli zdecydujesz się na impregnaty do obuwia w postaci spray’u to pamiętaj o zachowaniu odległości mniej więcej do około 15 cm od powierzchni psikanego materiału. Uważaj również na swoje oczy, nie chciałbyś walczyć z bólem spojówek po kontakcie z preparatem impregnującym. Po użyciu środka obuwie skórzane również będzie musiało wyschnąć. Inny rodzaj środka do konserwacji obuwia to aplikatory wzbogacone w gąbki, gdzie zbyteczne jest używanie szmatki. Przyciskając ich gąbeczkę do buta dokonujemy rozprowadzenia preparatu i uzbrajając się w cierpliwość czekamy na jego całkowite wchłonięcie. 

Widzisz jakie to proste? Polerowanie i pastowanie butów dawniej zajmowało całe godziny dziś to jedynie kilka minut. Warto je poświęcić każdego miesiąca, aby Twoje buty skórzane męskie i damskie na możliwie jak najdłużej zachowały swoje naturalne piękno. Regularność i konsekwencja to klucz do sukcesu. Nie dopuszczając, by zgromadzony na butach brud wsiąknął bardzo głęboko w strukturę włókien skóry naturalnej przedłużasz okres użytkowania obuwia skórzanego nawet o kilka lat. Dlatego nie bądź leniuchem i od czasu do czasu znajdź chwilę na zadbanie o swoje ulubione buty skórzane. 

Partnerem artykułu jest sklep z galanterią i impregnatami do skór: www.supergalanteria.pl