BeJeans.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

kosmetyki naturalne
Uroda

Kosmetyki bez chemii – co warto o nich wiedzieć?

Kosmetyki naturalne bez chemii to, w myśl ich definicji, wszystkie te produkty, które bazują nie na substancjach powstających w laboratoriach chemicznych, ale na składnikach pochodzenia naturalnego. Te ostatnie mogą być zresztą zarówno roślinne, jak i mineralne. Brak precyzyjnych przepisów prawnych sprawia, że kosmetyki te nazywane są także ekologicznymi i nazwy te często są stosowane zamiennie. Nie wdając się w szczegóły odnoszące się zarówno do nazewnictwa, jak i certyfikacji, warto zastanowić się nad tym, czy kosmetyki bez chemii rzeczywiście są bardziej wartościowe niż ich klasyczne odpowiedniki. Trudno przy tym nie zgodzić się z tym, że liczba posiadanych przez nie zalet może imponować.

Chemia w kosmetykach – czy jest się czego bać?

Bez względu na to, z jakim typem cery mamy do czynienia, powinniśmy mieć świadomość tego, że nieustannie jest wystawiona na działanie szkodzących jej czynników zewnętrznych. Nie służy jej promieniowanie UV, zagrożeniem może być jednak także wiatr, niska temperatura oraz czynniki chemiczne. Z tymi ma zresztą kontakt coraz częściej, co nie powinno zaskakiwać, gdy uświadomimy sobie, jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie środowiska.

Wszystko to sprawia, że skóra staje osłabiona i bardziej wrażliwa. Kosmetyki są dla niej cennym wsparciem w walce z zagrożeniami z zewnątrz, okazuje się jednak, że tak duże nagromadzenie szkodliwych czynników sprawia, że chemia w samych kosmetykach jest coraz bardziej problematyczna. Do niedawna o kosmetykach naturalnych mówiono przede wszystkim w kontekście osób mających problem z cerą wrażliwą i alergiczną. Dziś jednak o niekorzystnym wpływie parabenów, sztucznych barwników i konserwantów mówi się również w kontekście osób mających cerę normalną.

Korzyści kosmetyków bez chemii

Kosmetyki naturalne bez chemii, z którymi mamy obecnie do czynienia, coraz częściej niczym nie ustępują innym z uwagi na skuteczność swojego działania. Poprawiają stan skóry pobudzając procesy regeneracyjne, znakomicie ją nawilżają, a jednocześnie chronią ją przed kontaktem z substancjami chemicznymi. Można je stosować zresztą nie tylko bez względu na stan skóry, ale i na wiek. Można przy tym liczyć na nie nawet wtedy, gdy skóra zmaga się z dość trudnymi wyzwaniami takimi, jak choćby jej podrażnienia, stany zapalne i przesuszenia. Na kosmetyki bez chemii można liczyć także wtedy, gdy ma się ograniczony budżet, bo już od dawna nie są rozwiązaniami drogimi. Jakby tego było mało, kupując je, wyświadcza się przysługę nie tylko sobie, ale i planecie.