BeJeans.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Lifestyle Zdrowie

Stomia – warto wiedzieć

Wiele osób boryka się z różnymi, wstydliwymi dolegliwościami, czy chorobami. Często ich leczenie jest problematyczne i zmienia całe nasze dotychczasowe życie. Jednak zdrowie jest najważniejsze, a jego utrzymanie przez różnego rodzaju zabiegi nie może być wstydliwe. Często takim zabiegiem jest stomia, która dla wielu jest bardzo wstydliwa. Nie powinno tak jednak być, dlatego warto rozmawiać o takich rzeczach. Dziś poznamy bliżej temat stomii, aby pozbyć się wszelkich uprzedzeń.

Czym jest stomia?

Stomia to inaczej wyprowadzone ujście jelita grubego lub też cienkiego. Jest ono umieszczane na zewnątrz powłoki brzusznej. Wyprowadzenie jelita grubego to kolostomia, a cienkiego ileostomia. Do ujścia przytwierdza się specjalny rodzaj worka. Do niego odprowadzane są niestrawione resztki pokarmu. Stomia może być także urologiczna, czyli ujście moczu. Jest on wydalany do stomii przez skórę.

Stomia pozwala na prowadzenie praktycznie w pełni normlanego życia. Chwilę zajmuje przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, nauka wymiany i funkcjonowania, jednak po pewnym czasie człowiek staje się w pełni sprawny. Stomia często zakładana jest także jedynie na okres rekonwalescencji po różnych zabiegach. Jednak niektóre osoby muszą do końca życia z nią funkcjonować.

Jak wygląda pielęgnacja stomii?

W przypadku używania stomii bardzo ważnym elementem funkcjonowania z nią jest utrzymanie jej higieny. Są sprowadzane do niej resztki pokarmów, dlatego nie możemy dopuścić do różnych zakażeń, przenoszenia się bakterii i zaniedbania czystości. Wymiana woreczka stomijnego musi odbywać się w przystosowanym do tego pomieszczeniu, czyli najlepiej w łazience. Przed przystąpieniem do zabiegu musimy przygotować wszystkie potrzebne rzeczy, czyli nowy worek, mydło oraz ręcznik. Po usunięciu starego woreczka stomijnego należy dokładnie obmyć skórę wokół stomii za pomocą wody z mydłem. Skórę należy dokładnie wysuszyć. Na ten obszar nie wolno nakładać żadnych kremów ani tłustych smarowideł. Tak samo w okolicy nie można mieć żadnych włosków. Może to uniemożliwić dobre trzymanie się nowego worka. Po wymianie należy dokładnie umyć ręce.

Kiedy potrzebna jest stomia?

Jak już pisaliśmy, stomia może być tymczasowym rozwiązaniem lub na całe życie. Jest ona zakładana po prostu w momencie, gdy pacjent nie może samodzielnie wydalać kału lub moczu. Może być to spowodowane różnego rodzaju urazami, stanem pooperacyjnym lub rakiem jelita. Przykładem chorób i powikłań, które są zaleceniem do użycia stomii są przetoki odbytniczo-pochwowe lub odbytniczo-pęcherzowe, a także choroba Leśniowskiego-Crohna. Jeśli stomia ma zostać z pacjentem na dłużej niż tylko pobyt w szpitalu, musi on nauczyć się podstaw jej pielęgnacji i zachowania higieny. Nie należy się jednak bać stomii, można z nią normalnie żyć i funkcjonować. Nie przeszkadza w żadnych codziennych czynnościach. Warto poszukać w Internecie różnych blogów osób, które korzystają z życia pełną parą mimo posiadania worka stomijnego. Takie osoby mogą być inspiracją i motywacją do czerpania co najlepsze ze świata!