BeJeans.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Lifestyle Zdrowie

Pasożyty układu pokarmowego – co warto wiedzieć?

Przez układ pokarmowy dostarczamy do naszego organizmu wszelkich składników odżywczych i minerałów potrzebnych do jego właściwego funkcjonowania. Jest to bardzo ważny element całego naszego ciała, o który staramy się dbać. Dlatego gdy coś zaczyna się dziać powinniśmy natychmiast reagować. Pasożyty układu pokarmowego to jedna z przyczyn kłopotów, którą należy umieć rozpoznać.

Czym są pasożyty układu pokarmowego?

Pasożyty występują w bardzo różnych formach. Istnieje wiele rodzajów, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm. Jedno jest pewne – każde wpływa nie niego w zły sposób. Dlatego tak ważne jest, aby uważać na to co jemy i często się badać.

Najpopularniejsze i najczęściej występujące pasożyty układu pokarmowego to tasiemce, owsiki i glisty ludzkie. Równie groźne są pasożyty wywołujące lambliozę, czyli pierwotniaki Giardia intestinalis. Każdy pasożyt może wywoływać inne reakcje organizmu, gdyż zawierają one zupełnie inne substancje. Wydzielają je do układu pokarmowego, który może rozprowadzić je po cały ciele.

Glista ludzka, tasiemiec, czy owsiki? Objawy pasożytów

Jeśli odczuwamy niepokojące objawy takie jak wymioty, biegunka, bóle brzucha, nudności, to znak, że w naszym układzie pokarmowym dzieje się coś złego. Możemy zażyć doraźne środki, jednak jeśli to coś poważnego, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Pomoże on w zdiagnozowaniu, przeprowadzi odpowiednie badania, które wykażą, co zaatakowało nasz organizm. Często same objawy już mogą wiele powiedzieć o przechodzonej chorobie.

Jeśli zaatakuje nas glista ludzka, możemy zaobserwować u siebie przede wszystkim wymioty. Ogólnie odczujemy rozdrażnienie i senność, osłabienie. Odczujemy również bóle głowy oraz widoczny spadek masy ciała.

Co powoduje tasiemiec? Ogromne nudności kończące się wymiotami. Co więcej narastający ból brzucha w momencie, gdy czujemy się głodni. Tasiemiec żywi się naszym pożywieniem, dlatego zauważymy spadek masy ciała

Owsiki mają jeszcze inne objawy. Najczęściej dotykają dzieci, wywołując brak apetytu, schudnięcie oraz bladość skóry wraz z podkrążonymi oczami. Może występować ból głowy oraz brzucha. Dzieci są rozdrażnione, nie mogą się skupić oraz zasnąć.

Jak leczyć się z pasożytów?

Jedyną pewną i zobowiązującą opinią diagnozującą chorobę jest opinia lekarska. Dlatego w obliczu którychkolwiek objawów, w momencie, gdy zwykłe lekarstwa z domowej apteczki nie pomagają, należy udać się do najbliższej przychodni. Najlepszą metodą diagnostyczną jest pobranie próbki kału i z niej przeprowadzenie badań. Wykaże, jakie pasożyty są obecne w organizmie. Wtedy można ustalić odpowiednie leczenie.

Pasożyty w początkowej fazie choroby nie wydzielają tak dużo substancji, aby od razu zwrócić uwagę na problem w organizmie. Wraz ze swoim rozwojem objawy narastają. Może zacząć się od zwykły wzdęć, czy gazów. Już to może zwrócić naszą uwagę na problem. Nie można go lekceważyć, szczególnie, jeśli już kiedyś mieliśmy do czynienia z pasożytami.