BeJeans.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Lifestyle Zdrowie

Badanie dna oka – czy jest czego się bać?

Badanie dna oka – to brzmi groźnie! Od razu mamy w głowie obraz strasznych igieł i sprzętów, które zbliżają się do powierzchni naszej źrenicy. To bardzo mylny obraz, bo tak naprawdę nie ma się czego bać! A samo badanie może okazać się  bardzo przydatne, bo wykrywa wiele chorób. Nie tylko związanych z okiem, ale z całym organizmem. Aby rozwiać wszelkie „straszne” wątpliwości, przybliżymy temat badania dna oka.

Jak wygląda badanie dna oka?

Przede wszystkim samo badanie jest bardzo proste, a dodatkowo szybkie. Nie ma więc czego się obawiać ani rezerwować całego dnia na długie godziny spędzone w gabinecie lekarskim. Badanie może być zlecone nie tylko przez lekarza-okulistę, ale przez bardzo różnych specjalistów. Diabetolog, kardiolog, a nawet zwykły internista – dno oka może powiedzieć wiele o stanie zdrowia każdemu z tych specjalistów.

Samo badanie polega na bardzo prostym zabiegu. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotować, jednak warto przyjść na nie z drugą osobą. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo po badaniu, gdyż pacjentowi podaje się krople z atropiną. Służą one polepszeniu widoczności dna oka przez rozszerzenie źrenic. Jednak przez kilka godzin mogą występować kłopoty ze wzrokiem, nadwrażliwość na światło. Jednak nie są to długotrwałe objawy. Następnie przechodzi się do samego badania. Istnieją trzy możliwości jego przeprowadzenia. Pierwsza to badanie za pomocą specjalnego wziernika – oftalmoskopu. Druga metoda to użycie soczewki skupiającej z dużą siłą. Najnowsza metoda to funduskamer.

Co potrafi wykryć w organizmie badanie dna oka?

Jak już wspominaliśmy, takie badanie może być zlecone przez wielu lekarzy, gdyż pomaga wykryć wiele różnych chorób i nieprawidłowości w organizmie. Jakie to dokładnie schorzenia? Między innymi nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca czy oczywiście wszelkie nieprawidłowości związane z oczami. Badanie dna oka wykrywa także postęp chorób ogólnoustrojowych. Na podstawie przeprowadzonego badania lekarz otrzymuje kolorowe zdjęcie w wysokiej rozdzielczości dna oka. Na jego podstawie przeprowadzana jest diagnoza i podejmowana jest decyzja o kuracji i metodzie leczenia.

Kiedy należy wykonać badanie dna oka?

Lekarze specjaliści zalecają, aby przed czterdziestym rokiem życia wykonać pierwsze badanie dna oka. Następnie należy je powtarzać dwa razy do roku pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Po tym czasie badanie trzeba wykonywać rokrocznie. Inaczej ma się sprawa, jeśli w rodzinie występowały przypadki jaskry. Wtedy profilaktycznie należy przeprowadzić badanie po 35 roku życia. Ważne jest, aby kontrolować swoje zdrowie, a badanie dna oka daje naprawdę wiele informacji na temat jego stanu. Życie ma się tylko jedno, a więc warto dbać o nie jak tylko się da. Nie unikajmy lekarzy, nie bójmy się wizyt w przychodni i starajmy się żyć zdrowo. Zbilansowana dieta i aktywny tryb brzmi bardzo trywialnie i z pewnością takie hasła nadlatują z różnych stron do Twoich uszu. Jednak to naprawdę się sprawdza! A więc pamiętaj o swoim zdrowiu!