BeJeans.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Uroda Zdrowie

Co może nam mówić kolor moczu?

Tak jak oczy wiele mówią o człowieku, to samo dotyczy… moczu! Nie jest to żart, z jego koloru możemy się bardzo dużo dowiedzieć. Oczywiście mowa to o kwestiach zdrowotnych. Mocz często jest wykorzystywany w medycynie do diagnozowania różnych chorób, jednak najczęściej chodzi tutaj o badanie go. A już sam jego wygląd może zwrócić naszą uwagę na problem w organizmie. Co więc możemy się dowiedzieć z koloru moczu?

Co kolor moczu mówi o stanie organizmu?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, jak wygląda prawidłowy, zdrowy mocz. Nie jest on całkowicie żółty, jak to często ukazują dziecięce kreskówki czy ogólna kultura. Zdrowy mocz jest bardziej przeźroczysty, delikatnie żółty. Świadczy to o dobrym nawodnieniu organizmu oraz braku bakterii w pęcherzu i całym układzie. Im mocz jest ciemniejszy, tym mniej nawodniony.

Zacznijmy więc od barwy pomarańczowej. Może ona wskazywać na borykanie się osoby z problemami z woreczkiem żółciowym. Jednak pomarańczowa barwa pojawia się również po spożyciu dużej ilości marchewki lub buraków. O czym świadczy czerwony mocz? Pierwszą myślą jest podejrzenie zawartości krwi, co oznacza poważne problemy w nerkach lub innym organie. Taki kolor może być także spowodowany przyjmowanie leków przy terapii zmiany płci lub antyhistaminowych. Brązowy mocz zwykle pojawia się przy chorobach związanych z wątrobą, jednak również może wywołać go błahy powód. Na przykład spożycie pokarmów bogatych w beta-karoten.

Bezbarwny lub niebieski? Niespotykane i dziwne kolory koczu

Mocz powinien być jasny, słomiany, ale na pewno nie bezbarwny. Jest to zła oznaka. Organizm może być wtedy „przewodniony”, czyli zawierać za dużo płynów. Wiąże się to z wypłukaniem się sodu, co jest groźne dla zdrowia. Bezbarwny mocz jest spotykany także w przypadku niektórych chorób nowotworowych oraz niedoczynności tarczycy. Co z niebieskim moczem? Może być on niegroźny, spowodowany zjedzeniem dużej ilości szparagów, ale także doprowadza do niego zapalenie gruczołu krokowego. Także obecność groźnej pałeczki roby błękitnej wywołuje błękitny kolor moczu. To wciąż nie wszystkie kolory moczu. Może on być nawet czarny, spowodowany nieodpowiednią suplementacja żelaza. Jednak jeśli nie to jest przyczyną, to bardzo prawdopodobne jest rozwijanie się nowotworu w organizmie.

Mocz pomocny w diagnozowaniu siebie samemu

Jak widać już sam kolor może wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w ciele człowieka. Jednak nie panikujmy, jeśli barwa moczu będzie odchodzić od normy. Powód może okazać się błahy, jak za duża ilość marchewki, czy buraków. Jednak jeśli czujemy, że coś dzieje się źle w naszym organizmie, natychmiast udajmy się do lekarza. Dopiero kompleksowe badanie moczu wykaże, co tak naprawdę dzieje się z naszym zdrowie. Nie panikujmy, poczekajmy na diagnozę i w razie czego rozpocznijmy kurację. Ważne, aby działać szybko i skrupulatnie. Zdrowie jest w końcu najważniejsze! A regularne badanie i chodzenie do lekarza z pewnością pomoże utrzymać się w dobrej kondycji, bez chorób i problemów.