BeJeans.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle

Lifestyle Zdrowie

Nietolerancja laktozy – jak wygląda?

Nietolerancja laktozy dotyka coraz więcej ludzi. Jest to spowodowane większą świadomością i zasobem informacji w tym temacie. Całe szczęście, że ludzie zaczynają zauważać swoje nietolerancje i alergię, gdyż można z nimi skutecznie walczyć. Dziś przybliżymy wszystkim problem dotyczący laktozy. Jak to wygląda, jak z tym walczyć i przeciwdziałać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o nietolerancji.

Jak wygląda nietolerancja laktozy?

Objawy można łatwo dostrzec. Weźmy na przykład kawę z mlekiem. Jeśli po jej wypiciu zauważasz zmiany w brzuchu, takie jak bulgotanie i wzdęcie, możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa uważać, że nie tolerujesz laktozy. Do tych objawów mogą dojść także mdłości. . Wiele zależy od ilości przyjętej laktozy. W przypadku spożycia większej dawki może dojść także do biegunki oraz nieprzyjemnych gazów.

Oczywiście takie objawy występują po różnych rodzajach nabiałów. Wszystko, co zawiera laktozę źle wpływa na żołądek. Rzecz jasna wtedy, gdy dotyka nas nietolerancja. Jeśli podejrzewamy, że to właśnie ją mamy, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim udać się do lekarza specjalisty. Nietolerancja nie kończy się na nieprzyjemnych dolegliwościach, ale może wyrządzić dużo krzywdy w naszym organizmie. Nieleczona i bez odpowiedniej profilaktyki będzie się pogarszać.

Skąd się biorą nietolerancje pokarmowe?

Z pewnością jesteście ciekawi podłoża, na którym wyrasta nietolerancja. Bo może ona być spowodowana przez różnego rodzaju pokarmy, nie tylko mleko z laktozą. Z pewnością słyszeliście także o nietolerancji glutenu, czyli produktów zbożowych. Te dwa związki są najczęściej spotykane.

Laktoza to cukier, który występuje oczywiście w krowim mleku. W okresie niemowlęcym, kiedy naturalne u każdego ssaka jest przyjmowanie mleka matki, człowiek wytwarza specjalny enzym laktazy. Służy on do rozkładania, czyli trawienia, cukru jakim jest laktoza. Niestety, wiele ludzi na drodze dojrzewania zatraca możliwość produkcji tego enzymu. Tak dochodzi do nietolerancji laktozy.

Co ciekawe, człowiek to jedyny ssak, który po okresie niemowlęctwa dalej przyjmuje mleko. I to w dodatku od innego gatunku! Na drodze ewolucji ludzie zaczęli wykorzystywać krowie mleko, jednak nie każdy może je spożywać.

Jak walczyć z nietolerancją laktozy?

Oczywiście nietolerancja laktozy może być leczona. Jednak najlepszą terapią jest po prostu całkowite zrezygnowanie z tego cukru. Nie każdy potrafi to zrobić. Dlatego na rynku mamy dostępnych wiele suplementów, które uzupełniają niedobory w organizmie tak, że znów możemy trawić laktozę. Nie każdemu to jednak pomoże. Wiele zależy od stopnia zaawansowania nietolerancji. Pamiętajmy także, że nawet mleko w prożku jest zagrożeniem. Czytajmy składy wszystkich produktów, szczególnie czekolad i słodyczy toffi. Warto spróbować jednak kuracji suplementami. Zwykle stosuje się je tuż przed posiłkiem, który może nam potencjalnie zagrozić. Trudno w końcu zrezygnować z pysznej kawy z mlekiem, aromatycznych serów, czy sernika!