Piłka nożna to sport drużynowy – wie o tym każdy. Na sukces zespołu składają się zarówno utalentowani piłkarze, ale i inteligentny trener, odpowiedni sztab szkoleniowy, a także odpowiedzialny zarząd. Są jednak ludzie, którzy mimo ogromnego wpływu na grę drużyny, zwykle stoją gdzieś z boku, wychylają się tylko wtedy kiedy muszą. Fizjoterapeuci, bo o nich mowa, pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu czy to klubu, czy reprezentacji. Jak wygląda dbanie o zdrowie piłkarzy? Sprawdźmy.
Fizjoterapeuta – kto to jest?
Piłkarz z grymasem bólu wymalowanym na twarzy ląduje na murawie. Kolega z drużyny wymownym gestem pokazuje w kierunku ławki rezerwowych, że niezbędna jest pomoc. Wtedy wkraczają oni – fizjoterapeuci.
Ich zadaniem jest dbanie o zdrowie zawodników, zarówno w trakcie meczu, ale przede wszystkim pomiędzy spotkaniami. Każdy organizm ma swoja odporność na wszelkiego rodzaju przeciążenia. Jako członkowie sztabu szkoleniowego, fizjoterapeuci mają za zadanie ograniczenie do minimum ilości kontuzji w zespole. W tym celu stosują najróżniejsze metody – zarówno jeśli chodzi o sposoby na rozluźnienie mięśni, jak i przygotowanie ich do dużego wysiłku, na rehabilitacjach kontuzjowanych zawodników kończąc.
Regeneracja i diety
Jednym z kluczowych elementów dbania o zdrowie, nie tylko zawodowych sportowców, jest odpowiednia regeneracja. Czas niezbędny na pełen proces regeneracji to 48 godzin, ale należy to traktować jako dość ogólny odcinek czasu i należy do tej kwestii podchodzić indywidualnie.
Ważna jest także dieta. W tej kwestii pomoc jest nieoceniona. Większość piłkarzy doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak odpowiednie posiłki wpływają na formę i sami dbają o to by jeść nie tylko zdrowo, ale i w odpowiednich odstępach czasu. Prawidłowa dieta i skuteczna suplementacja to podstawa.
Igły i masaże
Bardzo częstym i powszechnie znanym sposobem na dbanie o zdrowie przez piłkarzy są przeróżne masaże oraz zestawy zajęć związanych z rozluźnieniem mięśni po meczach.
Jednym z głównych elementów takich działań są właśnie masaże, ale nie tylko. Rosnącą popularnością cieszy się igłoterapia. Jest to forma terapii pomocniczej, polegającej na nakłuwaniu miejsc w których występują obrzęki oraz stawów. W ten sposób szybko można poprawić ukrwienie oraz rozluźnić mięśnie. W ten sposób ogranicza się ryzyko występowania kontuzji.
Beczka, lód, odpoczynek
Jedną z form regeneracji, którą wielu piłkarzy i fizjoterapeutów stosuje jest kąpiel w beczce z lodem. Nie jest to rzecz jasna sam lód, a woda z jego dodatkiem. W ten sposób znacznie redukowane są negatywne skutki ciężkiego treningu, a także pomaga w przyswajaniu produktów przemiany materii.
Co z meczami wyjazdowymi?
Wszystkie te przedstawione formy dbania o zdrowie sportowców wiążą się z idealną sytuacją, tzn. taką w której zawodnik trenuje u siebie, czyli w siedzibie klubu. Co jeśli mecz rozgrywany jest na wyjeździe albo w zupełnie innym kraju i środowisku jak np. podczas obstawiania MŚ w Katarze 2022? Jeśli nie ma szans na to by w standardowy sposób zadbać o odpowiednią regenerację, wówczas fizjoterapeuci stosują u piłkarzy specjalne getry i spodnie, które poprawiają krążenie. Często spotkać się można również mankiety regeneracyjne Recovery Pump czy system Normatec. Pomagają w aktywnej regeneracji i drenażu limfatycznym.
Odpowiednio dobrane treningi
Kluczem do ograniczania prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji są również odpowiednio dobrane jednostki treningowe. Chodzi tu nie tylko o zestaw zajęć, ale także ich intensywność. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku topowych drużyn, które rozgrywają w każdym sezonie ok. 40-50 spotkań, przez co piłkarze są bardziej narażeni na urazy.